CİLT LEKELERİ

bakımı uygulamalarından bazılarının yapılması gerektiğini açıkça söylemek istiyoruz.

Cilt lekeleri nin yok edilmesinde kullanılan yöntemlerden biri lazer tedavisi olmaktadır. Lazer uygulaması ile cilt lekeleri büyük oranda ortadan kaldırılır ve bunun yanında tekrar oluşması tamamen ortadan kaldırılarak hastaya kalıcı bir çözüm üretilir. Lazer yöntemi sayesinde doğum lekeleri dışında meydana gelen birçok cilt lekesinde yüzde 90 oranında başarı sağlanmaktadır.

Diğer yandan başka bir leke giderme uygulaması ise IPL yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. IPL uygulaması sayesinde cildin yapısında bulunan melanin pigmentine etki edilir. Uygulama esnasında leke olan bölgeler üzerinde kabuklanmalar oluşur. Ancak bu kabuklanma safhası sadece iki hafta kadar sürer ve iki hafta sonra ortaya kendini vücut üzerinden atan kabuk tabakasının ardından beyaz dokular çıkar. Bu da lekelerin yok edildiğini göstermektedir. IPL yöntemi soğuk lazer çeşitlerinden biri olmaktadır ve tam olarak bir lazer uygulaması olarak gösterilmemektedir. Fakat leke yok etme uygulamalarında oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkardığı bir gerçektir.

Cilt Lekeleri Çeşitleri

Lekerin bir çok çeşidi mevcuttur. bu lekeler oluşumlarını sağlayan faöktörlere göre çeşitlenmektedirler. En basit leke olarak güneş lekesini gösterebiliriz. Güneş lekesi özlelikkle açık tenli insanlarda sıklıkla görülmektedir. Bunun nedeni özellikle yaz aylarında bronzlaşmak uğruna saatlerce maruz kalınılan güneşin zararlı ışınlarıdır. Diğer bir leke ise doğum lekesidir. Doğum lekesi ise bebeklerin doğduklarında var olduğu gözlene fakat neden oluştuğu anlaşılmayan birtakım lekelerdir. Bu lekelerin irili ufaklılığı, renginin açıklığı koyuluğu ve vucudun neresinde olduğu kişiden kişiye değişmektedir. Bebekte lekeler görüldüğü gibi hamilelik dönemlerinde bazı kadınlardada hamilelik lekesi oluşabilmektedir. Bunun nedeni östorojen seviyesinni değişmesinden kaynaklanmaktadır. Bu hormonun seviyesinin değişmesi renk veren pigmentleri olumsuz etkilemekte bayanların özellikle yüz bölgesinde kahve veya sütlü kahve şeklinde lekeler meydana gelmektedir. Genelikle halileliğin 4. ve 5, aylarında görülmektdir bu lekeler genellikle doğumdan sonra kendiliğinden ortadan yok olmaktadır. bunu dışında bazı kişilerde çiller meydana gelmektedir. Bunun sebebi genellikle genetiktir. Çiller kişilerin yanak ve burun bölgesinde olabileceği gibi bazen bütün yüz hatlarınadda görülebilmektedir. Bunun dışında dış etkenlerden dolayı cilltte oluşa bilen lekeler vardır. yanık lekesi yada bir takım kimyasallara maruz kalmalardan dolayı oluşan lekeler gibi.

cilt lekesi

LEKE TEDAVİSİ

Leke tedavisinde sonuç elde etmek lekenin neden oluştuğuna ve lekenin cinsine bağlıdır. Eğer leke aşırı derecede koyu ve büyük ise bazen sadece bu lekenini renginin açılması gerçekleşmekte, ortadan kaldırılması zor bir hal almaktadır. Bazen çok koyu olan doğum lekeleri bu tür sorunlar çıkarabilmektedir. Drurum böyle olunca lekenini tedavisi zorlaşmaktadır. Günümzüde lekelerin %90’ının tedavisi gerçekleşmekte ve tamamen ortadan kalkmatadır. Fakat bu gibi durumlarda sonuç kesinlik kazanamamaktadır.

Bunu dışında leke tedavisine cevap veren bazı lekeler bir dönem sonra tekrar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yaz aylarında güneşe tekar çıkıldığında leke nüksetmektedir. Bu gibi durumlardada leke tedavisini yeniden uygulamak gerekmektedir. Bunu tekrarlamaması için özellikle koruyucu kremler kullanılmalıdır. Fakat bazen koruyucu kremlerin kullanılmasına rağmen yine bu lekeler geri dönebilmektedir. Yine bu durumda da leke tedavisi yöntemlerine takrar başvurulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir